Sık Sorulan Sorular

Parkzon Deprem Güvenliği hakkında aklınıza takılan sorulara buradan yanıt bulabilirsiniz.

Ben bir çocuk yuvası sahibiyim ve neleri sabitlemem gerekir?

Genel olarak yüksekliği 90 cm ve yukarısı olan dolap, kitaplık ve benzeri eşyalar, bilgisayarlar, Televizyonlar, su sebilleri ile ayrıca cam yüzeyler (kapı camları, ara bölmelerde kullanılan camlar ve geniş cam yüzeyler deprem anında parçalandığından) cam filmi ile kaplanmalıdır.

Elektronik cihazlara zarar vermeden nasıl sabitliyorsunuz ? ne kadar güvenlidir?

YOTA ürünün cihaza gelen kısmı (ürünün ağırlık merkezi ve büyüklüğü dikkate alınarak) ürüne yapıştırılıyor. Diğer ucu duvara vidalanabiliyor veya cihazın bulunduğu tezgaha yapıştırılıyor. İstenildiğinde klipsleri açılarak ürünler bulundukları yerden alınabilir ve tekrar klipsleri kapatılarak yerine konulabilir.
ABD ‘ den ithal edilen yota ürünleri testlerden geçmiş ve uluslar arası standartlara sahiptir, Bunun en önemli göstergesi özellikle depremin günlük hayatlarının bir parçası olan Japonya da bu ürünler kullanılmaktadır. .

Bir özel bir hastanenin baş hekimiyim YOTA uygulamanız hakkında bilgi verirmisiniz?

Olası bir depremde, başta ameliyathane, labaratuar, polikilinikler ve hasta odalarında bulunan cihazların depremin sarsıntısından ne derece de etkileneceğini belirliyoruz. Daha sonra bu cihazların ağırlıkları konumları ve fiziksel özelliklerine göre en uygun YOTA ürünlerini seçiyoruz ve teknik elemanlarımız ile bunları sabitliyoruz. Örneğin ameliyathanedeki cihazlardan Anestezi cihazını, C kollu röntgen cihazı ile ekranını, Koter cihazı ile sehpasını hareket edebilecek şekilde duvara belli bir mesafede sabitliyoruz ameliyat sırasında kolayca klipsi açılarak istenilen yere birkaç saniyede çekilebiliyor ve ameliyattan sonra da tekrar yerine çekilerek klipsi ile duvara sabitleniyor. Hastane personeline de bu konuda eğitim veriyoruz.